Czy kawa pomaga schudnąć?

Czy kawa pomaga schudnąć?

Tu i ówdzie można usłyszeć lub przeczytać, że kawa pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Czy to prawda?

Otyłość jest jedną ze współczesnych chorób cywilizacyjnych. Według statystyk przygotowanych przez Światową Organizację Zdrowia co drugi obywatel Unii Europejskiej ma problemy z nadwagą. Nic więc dziwnego, że diety odchudzające, programy treningowe czy suplementy są jednym z tematów przewodnich w środkach masowego przekazu. Zgodnie z zaleceniami dietetyków w różnego rodzaju kuracjach często stosuje się naturalne produkty o odchudzających właściwościach. Takimi produktami są na przykład przyprawy, chude mięso, cytrusy, a także... kawa.

 

Kofeina – czy ma właściwości odchudzające?

Kawa zawiera kofeinę, który to składnik, jeśli jest przyjmowany w dużych dawkach, pobudza kluczowy dla utrzymania stałej temperatury ciała proces termogenezy, w wyniku którego ludzki organizm wytwarza ciepło. Kofeina ma zatem bezpośredni wpływ na spalanie kalorii: przygotowuje organizm do intensywnego wysiłku fizycznego. Nie bez powodu jest ona jednym z głównych składników preparatów termogennych, zwiększających efektywność spalania tkanki tłuszczowej. W tym miejscu warto jednak zastrzec, że picie kawy nie daje takich samych efektów jak zażywanie suplementów z kofeiną. Suplementy umożliwiają organizmowi skuteczniejszą jej absorpcję.

 

Czy kawa zmniejsza apetyt?

Dowiedziono, że kawa może zmniejszać apetyt, zwłaszcza na słodycze. Dzieje się tak, ponieważ kofeina powoduje wzrost glukozy we krwi. Poza tym stanowi jak gdyby barierę chroniącą nas przed uzależniającymi opiodami, znajdującymi się w w słodkich przekąskach. Udział w tym procesie ma również kafestol – substancja łącząca się z receptorami opioidowymi układu nerwowego i utrudniająca ich zespolenie z opiodami. Cały ten proces skutkuje zmniejszoną przyjemnością z jedzenia słodyczy.

 

Kawa jest niskokaloryczna

Kawa jako taka jest niskokaloryczna – filiżanka małej czarnej zawiera nie więcej niż 3 kcal. Ale w połączeniu z takimi dodatkami jak syropy smakowe, bita śmietana czy spienione mleko (jak w cappuccino) jest pełnowartościowym deserem. Picie takiej kawy nie sprzyja więc walce z nadwagą. Kawy serwowane w barach czy pubach mogą mieć nawet 300 kcal, jeśli do napoju dodawane jest tłuste mleko i inne dodatki. Dobrym rozwiązaniem dla osób odchudzających się jest kawa odchudzająca.

 

Mała czarna pita z umiarem może być pomocnym środkiem odchudzającym. Aby cieszyć się szczupłą i zgrabną sylwetką, sięgaj po kawę dietetyczną z obniżoną zawartością kalorii. Dzięki przyjmowanym codziennie niewielkim dawkom kofeiny poskromisz swój apetyt na słodycze. Więcej o kawach odchudzających przeczytasz na product-port