Czym są i czemu służą suplementy diety?

Czym są i czemu służą suplementy diety?

Nadwaga i otyłość to zjawiska bardzo powszechne i w wielu wypadkach przypadłości groźne dla naszego zdrowia, a nawet życia. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się więc rozmaite suplementy diety, które między innymi przyśpieszają spalanie tłuszczów, dając tym samym efekt chudnięcia.

Suplementy to preparaty przeznaczone do spożycia, które mają za zadanie uzupełnienie codziennej diety o witaminy, składniki mineralne lub inne substancje, na przykład wspomagające odchudzanie. Wśród tych ostatnich można wyróżnić środki hamujące apetyt, które posiadają właściwość pęcznienia powodującą uczucie sytości, tak zwane spalacze tłuszczu przyśpieszające procesy metaboliczne, oczyszczające - działające moczopędnie i przeczyszczająco oraz likwidujące wzdęcia. 

Suplementy diety, oprócz witamin i składników mineralnych, zawierają także bioaktywne związki, które korzystnie oddziałują na funkcjonowanie organizmu, pod warunkiem odpowiedniego ich stosowania. Jeśli chodzi o preparaty sprzyjające odchudzaniu, zawierają one najczęściej jeden lub więcej z kilku głównych i znanych składników. Należy do nich między innymi ekstrakt zielonej herbaty, zawierający katechiny, silnie redukujące rozkład tłuszczów w przewodzie pokarmowym. Bardzo skutecznie zmniejsza łaknienie błonnik, jednocześnie opóźniając i redukując wchłanianie glukozy i kwasów tłuszczowych. Ostatnio wielką popularnością cieszy się kwas chlorogenowy, którego duże ilości występują w zielonej, niepalonej kawie. Aktywizuje on procesy metaboliczne, ograniczając wchłanianie przez organizm cukrów i tłuszczy, ma poza tym działanie regulujące poziom insuliny, a zatem jest korzystny dla osób z cukrzycą.