Dieta Kwaśniewskiego – dlaczego może nie być najlepszym wyborem?

Dieta Kwaśniewskiego – dlaczego może nie być najlepszym wyborem?

Ten sposób żywienia ma tysiące zachwyconych nim zwolenników na całym świecie, jednak specjaliści z zakresu dietetyki twierdzą, że program dra Kwaśniewskiego bardziej szkodzi organizmowi niż mu pomaga. Kto ma rację?

Dieta dra Kwaśniewskiego, czyli tzw. dieta optymalna, opiera się na eliminacji nadmiaru białka i węglowodanów z diety oraz wprowadzeniu do niej zwiększonej ilości zdrowych tłuszczy. Założenia diety wydają się być poprawne, co więcej, w Internecie możemy spotkać się z deklaracjami wielu osób, które, podobno, dzięki diecie odzyskały piękną sylwetkę i pozbyły się wielu chorób.

Niestety, do entuzjastów diety nie zaliczają się specjaliści z zakresu żywienia. Według wielu dietetyków, program żywienia dra Kwaśniewskiego jest bowiem na dłuższą metę niekorzystny dla organizmu. Dietetycy oceniają, że mimo iż dieta może w początkowym okresie poprawiać samopoczucie i redukować nadmierne kilogramy, to jej stosowanie na dłuższą metę może przyczynić się do występowania poważnych chorób całego organizmu. Dietetycy zarzucają doktorowi Kwaśniewskiemu krótkowzroczność oraz niezauważanie, jak degradujące dla ludzkiego organizmu może mieć spożywanie nadmiernej, ich zdaniem, ilości tłuszczu. Według dietetyków, zasady diety polegające na ograniczaniu owoców, warzyw, produktów zbożowych czy nabiałowych i zastępowanie ich produktami obfitującymi w tłuszcze zwierzęce sprawiają, że po dłuższym czasie stosowania się do nich można nabawić się poważnych i zagrażających zdrowiu niedoborów składników odżywczych.   Dietetycy zarzucają diecie także fakt, iż stosowanie się do jej zaleceń może skutkować  spożywaniem niedostatecznych ilości błonnika, co, w dłuższej perspektywie, może negatywnie wpływać na pracę jelit.

Z naukowego punktu widzenia trudno jednak do końca wyjaśnić, która ze stron konfliktu ma rację. Twórca programu żywnościowego oraz specjaliści z zakresu dietetyki patrzą bowiem na dietę optymalną z dwóch różnych perspektyw zdrowotnych. Do tej pory nie wykonano też badań potwierdzających, czy dieta optymalna jest korzystna dla zdrowia czy nie. Nie ma również badań, które jednoznacznie potwierdzałyby jej negatywny wpływ na organizm.