Dieta proteinowa doktora Dukana – co trzeba o niej wiedzieć?

Dieta proteinowa doktora Dukana – co trzeba o niej wiedzieć?

Przez długie lata była to najczęściej stosowana dieta na całym świecie. Choć budzi wiele kontrowersji, w dalszym ciągu według jej zasad odżywia się spora liczba osób. Na czym polega i jakie są jej wady oraz zalety?

Dieta proteinowa, znana szerzej jako dieta Pierre’a Dukana, to zbiór zasad żywieniowych, które mają na celu obniżenie, a później utrzymanie osiągniętej wagi. Jej głównym założeniem jest redukcja z codziennego jadłospisu tłuszczy i węglowodanów na rzecz zwiększenia ilości przyjmowanego w pożywienia białka.


Jak przebiega dieta?

Kuracja odchudzająca doktora Dukana składa się z czterech faz – według autora diety, jedynie ich bezwzględne przestrzeganie zapewni nam widoczne i długotrwałe rezultaty. Plan diety wygląda następująco:

  • I faza (uderzeniowa) - trwa od kilku do kilkunastu dni (w zależności od tego, ile kilogramów chcemy zrzucić). W czasie jej trwania możemy jeść wyłącznie dozwolone produkty - m.in. chude mięso, wędliny, jajka, ryby, nabiał.
  • II faza (naprzemienna) - trwa do momentu, w którym osiągamy zamierzoną wagę. Polega na naprzemiennym stosowaniu dwóch jadłospisów - z pierwszego etapu oraz tego samego jadłospisu urozmaiconego dopuszczalnymi warzywami. W dalszym ciągu niedozwolonych jest wiele produktów, takich jak pieczywo, słodycze czy alkohol.
  • III faza (utrwalenia) - jej długość uzależniona jest od zrzuconych kilogramów: na każdy kilogram przypada 10 dni. Jadłospis z poprzedniej fazy urozmaicony warzywami wzbogaca się o określoną ilość pełnoziarnistego pieczywa, makaronu czy niektórych owoców.
  • IV faza (stabilizacji) - z założenia można ją stosować do końca życia. Dozwolona jest większość produktów za wyjątkiem tych, które zawierają cukry proste. Oprócz tego przez jeden dzień każdego tygodnia stosuje się zasady z fazy uderzeniowej.


 Za i przeciw

Jak każda popularna dieta, tak i kuracja odchudzająca Dukana ma swoich zwolenników i przeciwników. Zwolennicy zachwalają ją za efekty, których nie dała im żadna inna dieta. Przy tak restrykcyjnych zasadach nietrudno o widoczne rezultaty i to już po kilkunastu dniach stosowania. Miłośnicy produktów białkowych chwalą dietę także za to, że jest dość urozmaicona - nie ma z góry ułożonego jadłospisu, a dozwolone produkty można spożywać w dowolnych ilościach i kombinacjach. 

Nie wszyscy jednak dostrzegają w diecie białkowej wyłącznie pozytywy. Dużo mówi się o możliwych skutkach ubocznych kuracji, która zwłaszcza w początkowych fazach jest bardzo restrykcyjna i nie dostarcza organizmowi potrzebnych ilości węglowodanów i tłuszczy. Do negatywnych zmian w organizmie, jakie mogą zajść w skutek stosowania diety, zalicza się: zaburzenia hormonalne, zakwaszenie organizmu, uszkodzenie nerek i wątroby czy awitaminozę.


Najlepszym rozwiązaniem jest konsultacja z lekarzem, który podpowie nam, czy dieta jest odpowiednia dla naszego organizmu. W pogodni za piękną sylwetką nie można bowiem zapominać o swoim zdrowiu, o które o wiele trudniej zadbać, niż o wymarzoną wagę.