Dieta zgodna z grupą krwi

Dieta zgodna z grupą krwi

Jedni ją kochają, drudzy nienawidzą. Poznaj zasady stosowania oraz zalety i wady diety zgodnej z grupą krwi.

Według wielu dietetyków zasady, na których opiera się dieta zgodna z grupą krwi, są zupełnie bez sensu. Inni z kolei bronią ich jak niepodległości, twierdząc, że to właśnie tej diecie zawdzięczają piękną sylwetkę i świetne samopoczucie. Na czym polega kuracja i która strona sporu ma rację?
Jak sama nazwa wskazuje, dieta zgodna z grupą krwi polega na przyjmowaniu pokarmów odpowiednich dla swojej grupy krwi. Produkty żywieniowe zostały przez twórców diety podzielone na te, które są pożyteczne lub szkodliwe dla organizmów z daną grupą. I tak, przyjrzymy się poszczególnym kuracjom proponowanym każdej z grup.  

Dieta dla grupy krwi 0
Te osoby potrzebują w głównej mierze białka zwierzęcego, dlatego zaleca się im spożywanie głównie mięsa, choć nie każdego. Osoby z grupą krwi 0 mogą jeść mięso wołowe, baraninę, jagnięcinę, cielęcinę oraz dobrej jakości drób. Tej grupie krwi poleca się także częste spożywanie ryb i owoców morza, a także duże ilości warzyw. Niestety, osoby z grupą krwi 0, według twórców diety zgodnej z grupą krwi, stanowczo powinny unikać wszelkich form nabiału, jakichkolwiek produktów zbożowych, a także używek. Na ich stan zdrowia niekorzystnie wpływać będzie także częste sięganie po mięso wieprzowe. Osobom z tą grupą krwi odradza się także spożywanie niektórych owoców, zwłaszcza mandarynek, pomarańczy, truskawek oraz jeżyn. 

Dieta dla grupy krwi AB
Jak twierdzą twórcy diety, osoby z grupą krwi AB są bardzo podatne na wszelkie infekcje, dlatego o odpowiednie żywienie powinny dbać szczególnie. I tak, twórcy diety uważają, że osoby z grupą krwi AB stracą na wadze i poczują się lepiej, jeśli do swojej diety wprowadzą dużą ilość owoców i warzyw, z wyjątkiem jednak: truskawek, awokado, kukurydzy oraz rzodkiewki. Na osoby z tą grupą krwi pozytywnie zadziałają także wszelkie zboża, dlatego podczas diety poleca im się spożywanie produktów wieloziarnistych oraz otrębów. W kwestii mięsa, posiadacze tej grupy krwi powinni unikać jedynie drobiu. Na zdrowie i piękną sylwetkę dla grupy AB przełoży się także spożywanie większości ryb i owoców morza, za wyjątkiem łososia, halibuta, homarów czy krabów. 

Dieta dla grupy krwi A
Posiadacze tej grupy krwi to osoby niezwykle wrażliwe, dlatego twórcy diety szczególnie im zalecają pilnowanie tego, jakich produktów żywieniowych sobie dostarczają. I tak, ta grupa osób spokojnie może spożywać niemal wszystkie owoce i warzywa, z wyjątkiem pomarańczy, mandarynek, bananów czy ziemniaków. Niestety, sytuacja komplikuje się już w przypadku pozostałych grup produktów. I tak, jeśli chodzi o nabiał, osoby z grupą A mogą, według twórców diety, spożywać jedynie produkty sojowe. Aby schudnąć i dobrze się czuć, z diety muszą natomiast wyeliminować wszelkie formy mleka krowiego. Według pomysłodawców tego programu żywieniowego, osoby te nie powinny także niemal w ogóle jeść mięsa, tylko czasem pozwalając sobie na dobrej jakości drób. 

Dieta dla grupy krwi B
Osoby z tą grupą krwi mają silny układ odpornościowy, ale narażone są na szybkie wypłukiwanie magnezu z organizmu i depresję. Dlatego, według twórców diety, powinny spożywać sporo bogatych w cenne tłuszcze i witaminy ryb, unikając jednak większości owoców morza. Na ich metabolizm świetnie wpłyną produkty mleczne, warzywa i owoce, za wyjątkiem awokado, dyni i rzodkiewek. Osoby z grupą krwi B nie powinny spożywać mięsa wieprzowego oraz produktów pszenicznych, gdyż blokują one ich metabolizm i sprawiają, że trudniej im zrzucić zbędne kilogramy. Osoby z grupą krwi B powinny, według twórców diety, zapomnieć także o spożywaniu alkoholu i napojów gazowanych.

 

Według zwolenników diety oraz osób, które ją odbyły, jest ona bardzo skuteczna i pozawala na zyskanie lepszego samopoczucia. Krytycy tego programu żywieniowego twierdzą natomiast, że efekt chudnięcia po stosowaniu diety spowodowany jest jedynie ograniczaniem spożywania pewnych produktów i nie ma nic wspólnego z rodzajem krwi, jaki posiadamy. Kto ma rację? Tego chyba nie sposób ustalić. Dietę natomiast można wypróbować na sobie, pamiętając o tym, aby przedtem skonsultować się w tej kwestii z lekarzem.