Herbata na odchudzanie – tak czy nie?

Herbata na odchudzanie – tak czy nie?

Producenci herbatek odchudzających zapewniają nas często w reklamach o ich cudownym działaniu. Czy rzeczywiście ziołowe herbatki mogą pomóc nam w redukcji wagi? Sprawdzamy!

Z Zachodu przywędrowała do Polski moda na wypijanie różnego typu herbat, które mają pomóc nam w spaleniu zbędnych kilogramów. Do wyboru mamy herbaty zawierające mnóstwo antyoksydantów, które korzystnie wpływają nie tylko na układ trawienny, ale także na ogólny stan organizmu (np. herbata zielona czy czerwona – PU-ERH); herbaty przygotowywane z mieszanek ziołowych czy np. herbatki przeczyszczające, do których dodawany jest surowiec leczniczy - senes. 

 

Czy herbatki działają?

Szczerze mówiąc, herbatom odchudzającym trzeba oddać, że istotnie wykazują pewne działanie. Nie zawsze jest to jednak działanie stricte odchudzające. W głównej mierze, herbaty tego typu mają za zadanie uspokoić lub nieco odżywić nasz organizm, dzięki czemu będzie on lepiej trawił pokarm. Często zawierają też składniki metabolizm po prostu przyśpieszające, dzięki czemu organizm lepiej radzi sobie z tym, co zjadamy. Jeśli jednak sądzimy, że herbatki odchudzające wykonają za nas całą pracę związaną z utratą zbędnych kilogramów, to jesteśmy w błędzie. 

 

Czy herbatki odchudzające są bezpieczne? 

Herbatami odchudzającymi nie można zastępować zdrowego trybu życia i aktywności fizycznej, gdyż zwyczajnie nie będzie to służyć naszemu organizmowi. Zbyt duża ilość wypijanych herbatek odchudzających może, ze względu na ich skład, skutkować też np. odwodnieniem i utratą z cennych mikroelementów. Nie powinniśmy też ulegać modzie na tzw. dietę herbacianą, która polega na wypijaniu aż do 8 filiżanek różnego typu herbatek spalających tłuszcz. Nie spalą one żadnego tłuszczu, a jedynie podkręcą metabolizm do tego stopnia, że możemy nabawić się problemów zdrowotnych. W skrajnych przypadkach, spożywanie dużej ilości takich herbat przez dłuższy czas, może skutkować nawet poważnymi zmianami chorobowymi żołądka, w tym nowotworem. 

 

Jeśli więc herbatki odchudzające traktujemy jako zdrowe wspomagacze metabolizmu i nie przesadzamy z ich ilością, są pomocne i zdrowe. Pamiętajmy jednak, by nie dać się zwariować modzie na szczupłą sylwetkę i nie przesadzić z ich ilością.