Jak jeść zdrowo i nie zbankrutować?

Jak jeść zdrowo i nie zbankrutować?

Produkty zdrowe uchodzą za drogie. Wiele osób po prostu rezygnuje z poszukiwania zdrowych produktów w obawie o swój budżet domowy. Jest to zaskakująco powszechne zjawisko; a przecież można skomponować swoją dietę tak, by była zdrowa i stosunkowo tania.

Te dwie rzeczy naprawdę nie muszą być swoimi przeciwieństwami. Na Zachodzie jest to już faktycznie problem, ale musimy pamiętać, że cały czas żyjemy w kraju rolniczym, w którym na dodatek gospodarka rolna jest raczej prymitywna, ekstensywna, a prymitywizm w rolnictwie często, choć nie zawsze, oznacza zdrowe produkty.

kupony-rabatowe

Zakupy na targu

Warto jest szukać dobrych produktów z ekologicznych upraw trafiających bezpośrednio na targowiska miejskie. Jest to dobra alternatywa dla hipermarketów, ponieważ produkty tam sprzedawane są często znacznie tańsze od tych sklepowych, a do tego nieraz mają wyższą jakość. Musimy zrozumieć, że produkty „eco” są same w sobie tanie, ale otrzymanie odpowiednich certyfikatów jest sporym kosztem, więc nagle okazuje się, że to, co mogłoby być tanie, jest zadziwiająco drogie.

tanie zakupy

Przyglądajmy się produktom w hipermarketach

Własne marki w dyskontach i hipermarketach to pole minowe. Panuje przekonanie, że są to produkty o tragicznej jakości i czasami tak to właśnie wygląda. Częściej jednak okazuje się, że są to dokładnie te same produkty, które obok stoją w ładnym opakowaniu znanej marki. Wyprodukowane zostały nawet w tym samym zakładzie. Jak to możliwe? Sklepy po prostu zamawiają produkty na własne potrzeby, wymuszają niskie ceny i w ten sposób przyciągają do siebie oszczędnych klientów.

 

Zdrowa alternatywa

Dobrze ułożona dieta powinna dostarczać organizmowi odpowiednią ilość białka. W wieprzowinie jest go bardzo dużo, ale i tani nabiał zawiera go dość sporo. Można zatem zadowolić się nabiałem, który będzie zdrowszy i tańszy. Mięso to ogólnie wysoki wydatek, który można łatwo zastąpić, i który w dodatku nie jest aż tak potrzebny. Ilość mięsa w diecie należy raczej minimalizować.

 

Własna hodowla

Dobrym sposobem jest produkcja żywności we własnym zakresie. Niewiele osób zdecyduje się na kilka kur w ogródku, ale zasadzenie krzaka pomidorów czy zrobienie grządki warzywnej jest i zdrowe, i tanie, i do tego ciekawe. Ogrodnictwo to znakomite hobby, nawet jeśli ogranicza się do ziół i warzyw w doniczkach na tarasie.