Jak wybrać dla siebie najlepszą dietę?

Jak wybrać dla siebie najlepszą dietę?

Planujesz rozpocząć dietę? Przy istniejących obecnie możliwościach wybór tej jednej, odpowiedniej może okazać się nie lada problemem. Podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę, by podjąć właściwą decyzję!

Najważniejszym kryterium wyboru powinny być twoje codzienne nawyki żywieniowe. Czego jesz najwięcej? Co lubisz? Jakie posiłki są twoją największą słabością? Masz problem z podjadaniem? A może pozwalasz sobie na dużą ilość słodkości? Wybrana przez ciebie dieta powinna pomóc ci poradzić sobie ze wskazanym problemem. W przypadku dużej ilości mięsa w codziennym menu możesz wybrać dietę białkową. Jeśli lubisz podjadać, zastanów się nad dietą mającą na celu niełączenie pokarmów z jednej kategorii. W przypadku słabości do słodyczy wybierz jadłospis, który pozwoli ci zastąpić je np. suszonymi owocami czy orzechami. Jeśli źle znosisz głodówki, nie wybieraj diety oczyszczającej – zamiast niej postaw na ograniczenie menu do określonych produktów.

Zanim zdecydujesz się na wybór określonej diety, dokładnie przeanalizuj jej zalety i wady, zestawiając je z indywidualnymi wymaganiami twojego organizmu. Weź pod uwagę, że dieta białkowa na dłuższą metę zakwasza organizm, zaś inne metody mogą ograniczyć ilość substancji odżywczych, niezbędnych dla jego prawidłowego funkcjonowania. Dostosuj jadłospis do swojego trybu życia: zastanów się, na ile będziesz mogła liczyć kalorie w każdym posiłku, czy życie zawodowe nie przeszkodzi ci w robieniu odpowiednich zakupów itp. Pamiętaj o tym, że przejście na dietę to proces długofalowy – weekendowe „diety cud” nie przynoszą spodziewanych efektów. Zaplanuj swoje menu na dłuższy czas i zastanów się, czy na pewno będziesz mogła się go trzymać przez wyznaczony okres.

Aby mieć pewność właściwego wyboru, który nie zaszkodzi twojemu organizmowi, przed wyborem diety skonsultuj się z lekarzem lub specjalistą w zakresie żywienia. Możesz również prześledzić materiały z wybranego szkolenia dla dietetyków, poczytać profesjonalne blogi czy obejrzeć filmiki poświęcone tego typu tematyce. Nie zaszkodzi zapoznać się z opiniami osób, które mają doświadczenie z interesującą cię dietą. Obecnie do najpopularniejszych należą m.in. dieta Dukana, 1000 kalorii, kopenhaska, bezglutenowa, warzywno – owocowa dr Dąbrowskiej, Montignaca oraz South Beach.