Jak zacząć przygodę z boksem?

Jak zacząć przygodę z boksem?

Boks w opinii wielu osób uchodzi za sport prymitywny i niewarty uwagi. Tym niemniej ta forma aktywności fizycznej wciąż znajduje nowych miłośników i cieszy się w szerokich kręgach społeczną aprobatą.

 
worek treningowy Fighter ShopSekcje bokserskie
 
Jeśli swoiste piękno tej sztuki walki urzekło Cię i skłoniło do myślenia o tym, by samemu spróbować swoich sił na ringu bokserskim, powinieneś najpierw zapoznać się z paroma elementarnymi informacjami, które przybliżą Ci jej arkana i dadzą Ci należyte o niej pojęcie. Początki zawsze są najtrudniejsze. Najlepiej wprawiać się w tej trudnej sztuce pod okiem doświadczonego obserwatora – dlatego warto zapisać się na specjalne zajęcia dla amatorów, o ile jest taka możliwość. W każdym większym mieście bez problemu można znaleźć jakąś sekcję bokserską. Uczestniczenie w tego typu zajęciach jest o tyle korzystne, że mamy dostęp do profesjonalnego sprzętu bokserskiego. Co pilniejsi adepci mogą oczywiście na własną rękę zaopatrzyć się w niezbędne akcesoria (sprawdź worek treningowy Fighter Shop), aby móc ćwiczyć również w domu. Treningi pod kuratelą doświadczonej osoby pozwalają również uniknąć wyrabiania w sobie złych nawyków i wypracować własną, indywidualną technikę, zgodną z obowiązującymi w tym sporcie normami i zasadami.
 
 
Pierwsze kroki
 
Pierwsze kroki w sztuce boksu są najtrudniejsze. Nieunikniona styczność z osobami mającymi większą wprawę na treningach może zniechęcić, zawstydzić i podciąć skrzydła. Ważne jest zatem odpowiednie nastawienie; nie należy mieć nierealnych oczekiwań wobec samego siebie i własnych zdolności. Wyrobienie przyjdzie z czasem, w wyniku forsownych treningów. Najważniejsze to nie spodziewać się za wiele po swoim prawym sierpowym i umieć zaakceptować nieuchronne porażki na ringu. Z całą pewnością nie nadają się do tego sportu osoby nadwrażliwe, o słabej konstytucji fizycznej i psychicznej. Boks wymusza konfrontację z bardzo trudnymi uczuciami, z którymi trzeba umieć sobie poradzić. Na początku zajęcia mogą wydawać się monotonne i nudne, ponieważ najpierw należy opanować wiele podstawowych umiejętności, które następnie ulegną, na dalszych etapach nauki, pogłębieniu i rozbudowaniu. Istotne jest to, aby wkładać w każdy ruch maksimum dobrej woli i sumiennie podchodzić do nauki. Ćwiczenia są niesłychanie intensywne i bardzo eksploatujące dla organizmu. Trzeba się na to przygotować.
 
 
Dyskomfort towarzyszący pierwszym treningom
 
Nowicjuszom przyjdzie się zmierzyć z symptomatycznym wręcz dla tego sportu początkowym dyskomfortem emocjonalnym. Wiąże się on z rywalizacyjnym i poniekąd agresywnym charakterem boksu oraz z tym, że na zatłoczonej sali treningowej każdy nasz ruch jest obserwowany przez co najmniej kilkanaście paru oczu. Może to działać deprymująco. Należy sobie jednak uświadomić, że każdy kiedyś zaczynał i nie ma nic zawstydzającego w początkowej nieporadności.
 
 
Kolejne etapy
 
Z biegiem czasu treningi będą stawały się coraz bardziej wymagające, ale i dadzą Ci więcej satysfakcji. Nabywanie coraz to nowych umiejętności oraz doskonalenie swojej techniki dostarcza mnóstwa pozytywnej energii i zachęca do dalszych ćwiczeń. Walcząc z różnymi przeciwnikami, nauczysz się umiejętnie wykorzystywać swoje atuty oraz wiedzę.
 
Boks jest niewątpliwie pięknym sportem, choć skupia dookoła siebie wiele kontrowersji, jak zresztą chyba każda sztuka walki. Z całą pewnością nie jest to dyscyplina przeznaczona dla wszystkich – jedynie osoby odznaczające się tężyzną zarówno fizyczną, jak i psychiczną mogą sobie pozwolić na to, by wejść na ring bokserski.