Jeździsz na snowboardzie? Nie zapomnij o ochronie oczu!

Jeździsz na snowboardzie? Nie zapomnij o ochronie oczu!

Snowboard jest niezwykle pasjonującą dyscypliną sportową, w której niejeden już amator białego szaleństwa zakochał się bez pamięci. Sama deska jednak nie wystarczy, aby zacząć swoją przygodę z tą formą aktywności. Przed udaniem się na stok należy koniecznie zaopatrzyć się w gogle.

Z nadejściem zimy stoki i snowparki zaludniają się każdego roku snowboardzistami. Jeśli będziesz miał kiedyś okazję ich podpatrzeć, zwróć uwagę na to, jak są ubrani i co składa się na ich rynsztunek. Nie ogranicza się on tylko do deski. Równie ważnym akcesorium są gogle, które nie tylko ochraniają znaczną część twarzy oraz oczy przed mrozem, wiatrem, a także szkodliwymi promieniami UV (oddziałującymi nawet w pochmurne dni), ale poprawiają również widoczność. Nie zastąpią ich zwykłe okulary przeciwsłoneczne, o wiele przecież mniejsze i mające zgoła inne zastosowanie.

 

Wybieramy gogle

Pierwszą rzeczą, którą należy uwzględnić przy wyborze gogli, jest wiek oraz płeć ich przyszłego użytkownika. Na rynku akcesoriów snowboardowych mamy do wyboru gogle męskie, kobiece oraz dziecięce. Wymienione typy różnią się od siebie rozmiarami, kształtem oraz designem. Gogle lepszej jakości wyposażone są w otwory wentylacyjne oraz system anti-fog, zapobiegający parowaniu soczewek. Gogle z dwoma soczewkami charakteryzują się większym poziomem bezpieczeństwa niż te z jedną soczewką, gdyż ryzyko ich pęknięcia jest mniejsze. Poszczególne modele różnią się też od siebie kolorem soczewek. Wbrew pozorom różnica ta ma wymiar nie tylko estetyczny, ale przede wszystkim praktyczny — barwa wyznacza bowiem współczynnik przepuszczalności światła i jest zasadniczym wyróżnikiem każdej spośród pięciu dostępnych na rynku kategorii filtrów. I tak wyróżniamy:

1) białe; przeznaczone do użytku porą nocną (przepuszczają bardzo dużo światła),

2) bursztynowe/złote; nadają się idealnie na pochmurne dni i zmierzchy,

3) żółte/pomarańczowe; sprawdzają się przy lekkim zachmurzeniu,

4) brązowe/szare/niebieskie; przeznaczone do użytku w słoneczne dni;

5) czarne; znajdują zastosowanie w bardzo słoneczne dni, na lodowcach.

 

Inne aspekty

Co jeszcze oprócz powyżej wskazanych parametrów ma wpływ na jakość soczewek? Niewątpliwie rozpiętość pola widzenia. Wysokojakościowe gogle nie ograniczają widoczności, zapewniają szeroki kąt widzenia. Duże znaczenie ma też wyściółka — z im lepszego materiału jest wykonana, tym bardziej komfortowy w użytkowaniu będzie sprzęt. Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej o goglach.

Właściwie dobrany sprzęt zapewnia optymalne warunki jazdy, a co za tym idzie — większą frajdę. Jeśli jeździsz już trochę i zależy ci na doskonaleniu swoich umiejętności w trudnej sztuce snowboardingu, nie powinieneś żałować pieniędzy na dobrej jakości artykuły. Jeśli zaś jesteś nowicjuszem i wahasz się jeszcze przed podjęciem decyzji o uprawianiu tego sportu, pomyśl o płynących zeń korzyściach. Ruch na świeżym powietrzu nie tylko wzmocni twój organizm, ale i podniesie ogólną sprawność fizyczną. Nie mówiąc już o niezrównanej zabawie, jakiej dostarczy ci szalona jazda na desce. Profesjonalny sprzęt do snowboardingu znajdziesz tutaj.