Naukowcy coraz bliżej „wyłączenia” genu nadwagi?

Naukowcy coraz bliżej „wyłączenia” genu nadwagi?

Jak donosi New Scientist, zespołowi badaczy z Massachusetts University of Technology (MIT) udało się właśnie znaleźć sposób walki z otyłością, który przynosi lepsze efekty, niż dieta i ćwiczenia. Na czym on polega? Jak mówią specjaliści – odpowiedź kryje Twoje DNA.

Konsekwencje nadwagi i otyłości są powszechnie znane – to dziesiątki chorób cywilizacyjnych, od cukrzycy począwszy, przez miażdżycę i wysokie ryzyko zawału serca. Jak podaje Journal of American Medicine, ponad 34,6% dorosłych Amerykanów cierpi na otyłość. Niewiele lepiej jest w Europie, gdzie – zgodnie z wyliczeniem Światowej Organizacji Zdrowia – ponad 50% dorosłych ma problem z nadwagą, a 20% jest otyłych. I to mimo coraz większej ilości klinik leczenia otyłości oraz coraz głośniejszej promocji aktywnego stylu życia.


Koniec z „magazynami tłuszczu”

Jak pokazuje odkrycie zespołu doktora Manolisa Kellisa, większość naszych prób odchudzania kończy się porażką dlatego, że nie są one dopasowane do naszych predyspozycji genetycznych – a dokładniej do jednego genu. Ten gen to FTO. Zdaniem specjalistów jego występowanie w kodzie genetycznym aż o 30% zwiększa prawdopodobieństwo pojawienia się u danej osoby nadwagi lub otyłości. Zespołowi doktora Kellisa udało się w warunkach laboratoryjnych „wyłączyć” gen FTO, czyli sprawić, że stał się nieaktywny. W efekcie komórki tłuszczowe, zamiast magazynować tłuszcz, zaczęły przetwarzać go w energię.


Nadwaga zapisana w genach

Badania nad genem FTO są wciąż w fazie laboratoryjnej. Dużo wątpliwości wzbudza obecnie sama kwestia „wyłączania” genu. U dorosłej osoby może być ono po prostu niewykonalne. Dlatego w tej chwili naukowcy skupiają się na stworzeniu substancji, której podanie czasowo zablokuje jego działanie.

Jak podkreślają specjaliści, wdrożenie wyników badań doktora Kellisa to wciąż dosyć odległa przyszłość. Już teraz pokazują one jednak, jak ważne dla skutecznego odchudzenia danej osoby jest określenie jej genetycznej skłonności do nadwagi i otyłości.