Picie kawy i herbaty a wypłukiwanie magnezu z organizmu

Picie kawy i herbaty a wypłukiwanie magnezu z organizmu

Trudno wyobrazić sobie życie bez kawy lub herbaty, zwłaszcza tej porannej. Ale nie da się też żyć bez magnezu. A kawa i herbata go wypłukują. Czy to oznacza, że nie powinniśmy pić tych ulubionych napojów?

Kawa – napój z kofeiną

Kawa to napój sporządzany z palonych ziaren kawowca. Wyrafinowany aromat i smak tylko zachęcają do jego spożywania. Napój ten słynie z tego, że pobudza i dodaje sił witalnych – a to dlatego, że zawiera kofeinę. Kofeina stanowi substancję psychoaktywną, a więc pobudzającą, ale jednocześnie uzależniającą. Podnosi ciśnienie, a co za tym idzie - napełnia energią.

Dobrej jakości kawę kupisz na: http://kawaczyherbata24.pl/5-kawa.

 

Herbata – napój z teiną

Herbata to napój sporządzany z liści krzewu herbacianego. Wyróżnia się herbatę czarną – wytwarzaną ze sfermentowanych liści, czerwoną – wytwarzaną z liści sfermentowanych w połowie oraz zieloną – pochodzącą z niesfermentowanych liści. Herbata, zwłaszcza mocna, działa podobnie jak kawa, czyli pobudza i dodaje sił witalnych – a to dlatego, że zawiera teinę. Teina to substancja psychoaktywna. Zresztą w gruncie rzeczy teina to ta sama substancja co kofeina.

 

Kawa i herbata – ratownicy ciśnienia i pogromcy magnezu

Zawarta w kawie kofeina oraz zawarta w herbacie teina słyną z tego, że podnoszą ciśnienie krwi. Przy wyższym ciśnieniu (oczywiście jeśli nie przekracza ono normy) czujemy się lepiej, pozostajemy pobudzeni, jesteśmy pełni sił witalnych i mamy sporo energii. Prawidłowe ciśnienie wynosi 80/120 mm Hg. Niedociśnienie zaczyna się poniżej 100/70 mm Hg – objawia się ciągłym zmęczeniem, choć nie zagraża zdrowiu i życiu. Nadciśnienie zaczyna się powyżej 140/90 mm Hg – nie przynosi specjalnych objawów, ale zagraża zdrowiu i życiu, mogąc powodować zawały serca oraz udary mózgu. Tak więc osoby z niedociśnieniem chętnie sięgają po mocną kawę i mocną herbatę, które ciśnienie podwyższają. Niestety niesie to ze sobą skutek uboczny, mianowicie wypłukiwanie magnezu z organizmu.

 

Magnez – pierwiastek życia

Magnez określa się mianem pierwiastka życia. I słusznie, bo to najważniejsza po wodzie i powietrzu substancja potrzebna do życia. Bierze udział w niemal wszystkich procesach fizycznych i psychicznych. Bez magnezu drżą mięśnie, bolą kości i stawy, czujemy się ekstremalnie zmęczeni, a na domiar tego pojawiają się stany nerwowe, lękowe i depresyjne. Nie oznacza to jednak, że nie powinno się pić kawy i herbaty. Chodzi jedynie o umiar. Nie wolno też zapominać o spożywaniu pokarmów bogatych w magnez i suplementowaniu go w tabletkach. Ewentualnie zamiast kawy i herbaty można pić yerba mate.

 

Yerba mate – napój z mateiną

Yerba mate to napój sporządzany z liści ostrokrzewu paragwajskiego. Stanowi on alternatywę dla kawy i herbaty. Pobudza i dodaje sił witalnych – sprawia to zawarta w nim mateina. A mateina stanowi substancję działającą tak samo jak kofeina i teina, tyle że nie wypłukuje magnezu.