Przyczyny powstawania cellulitu

Przyczyny powstawania cellulitu

Cellulit jest nierównomiernie rozłożoną tkanką tłuszczową, która występuje głównie w obrębie pośladków, ud, brzucha. Objawia się on fałdami skóry, utratą jej jędrności i elastyczności. Dotyczy głównie kobiet, zarówno tych mających nadwagę, jak i szczupłych.

Skąd się bierze cellulit?

Nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, skąd się bierze cellulit. Fałdy, nierówności i grudki tworzą się przez powiększone komórki tłuszczowe, które uciskają naczynia krwionośne i limfatyczne. Wpływa to negatywnie na przemianę materii w komórkach, wolniej usuwają one toksyny, przez co zalegają wraz z wodą w tkankach. Dlaczego te komórki się powiększają? Winne są temu żeńskie hormony – estrogeny. Ich nadmiar powoduje gromadzenie tłuszczu. Kobiety mają budowę skóry bardziej podatną na powstawanie cellulitu niż mężczyźni, ponieważ tkanka łączna jest zbudowana z nieregularnie ułożonych włókien, co ma wpływ na nierównomierny rozkład komórek tłuszczowych.

Brak ruchu

Pracujesz osiem godzin przy biurku, a do pracy dojeżdżasz samochodem? Jeżeli po wejściu na drugie piętro dostajesz zadyszki, to znak, że z twoją kondycją jest źle i czas zacząć uprawiać jakąś aktywność fizyczną. Siedzący tryb życia bardzo często jest przyczyną cellulitu. Prowadzi on do zaburzeń krążenia, które powoduje pomarańczową skórkę. Prawidłowy przepływ krwi i limfy zapewni nam sport, taki jak pływanie, jazda na rowerze, szybki marsz, pływanie, taniec, a nawet joga.

Niezdrowa dieta

Nieregularne posiłki, fast-foody, wieczorne objadanie się chipsami i słodyczami – jeżeli tak wygląda twoja dieta to nic dziwnego, że pojawia się cellulit. Tłuszcz i nadmiar cukrów sprzyja jego powstawaniu. Jak powinna wyglądać dieta antycellulitowa? Unikajmy smażenia, nie jedzmy przetworzonych produktów, spożywajmy dużo ryb, słone frytki zastąpmy kaszą gryczaną lub brązowym ryżem. Pijmy dużo wody, a ograniczmy kawę i alkohol.

Co jeszcze mu sprzyja?

Może on pojawić się u nas, jeżeli mamy wadę postawy, która utrudnia krążenie krwi w nogach. Cellulitowi sprzyja palenie papierosów, noszenie zbyt obcisłych ubrań i butów na obcasie. Jego przyczyną może być także nadmierne opalanie się bez używania kremów z filtrem.

Cellulit to zmora wielu kobiet. Można go zwalczyć, jeżeli wyeliminujemy szkodliwe nawyki, które sprzyjają jego powstawaniu. Pomocne będą także kremy antycellulitowe, odpowiednia dieta oraz zabiegi wykonywane w salonach kosmetycznych i medycyny estetycznej.