Unikaj błędów żywieniowych w diecie Twojego dziecka!

Unikaj błędów żywieniowych w diecie Twojego dziecka!

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że najlepszym przeciwśrodkiem w walce z próchnicą i innymi chorobami jamy ustnej jest zbilansowana dieta.

Dieta jest ważna ze względu na zdrowie całego organizmu, ma też ogromny wpływ na mocne uzębienie. Niestety - często nieświadomie popełniamy błędy żywieniowe, przez które nasze dziecko będzie cierpieć w przyszłości. Oto najczęstsze z nich.

 

Podjadanie między posiłkami

To najczęściej popełniany błąd żywieniowy. Częstość spożywania posiłków, szczególnie jeśli spożywane przekąski zawierają cukry, ma duże znaczenie dla ochrony zębów przed próchnicą. Jeśli już zdecydujemy się dać maluchowi coś słodkiego - powinno się wybrać produkt, który pozostaje w jamie ustnej jak najkrócej (pomijamy więc wszelkie ciągnące się, oblepiające zęby cukierki). Warto jest unikać podjadania między posiłkami (szczególnie słodkich rzeczy). Bardzo ważne jest także wprowadzenie reguły niejedzenia niczego po wieczornym szczotkowaniu zębów, gdy tylko pojawią się pierwsze mleczaki. Dotyczy to w szczególności zakazu zasypiania z butelką, pełną np. mleka.

 

Częste jedzenie słodyczy

Mniejsze znaczenie dla zdrowia zębów ma ilość spożywanych słodyczy, niż częstość ich podawania. Cukier w nich zawarty stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Najbezpieczniej jest serwować dziecku słodycze bezpośrednio po głównym posiłku, najlepiej raz w tygodniu. Wtedy składniki śliny mają czas na to, by zneutralizować działanie kwasu i naprawić mikrouszkodzenia szkliwa. Natomiast częste podawanie dziecku słodyczy będzie prowadzić do odwapnienia szkliwa i powstania próchnicy. Pamiętaj, że słodkie są także owocowe jogurty i płatki śniadaniowe - oba te rodzaje produktów pełne są cukrów prostych. Zdecydowanie lepszą opcją będzie podanie maluchowi kanapki z pełnoziarnistego chleba z warzywami i ulubionymi dodatkami bądź też owsianki z owocami.

 

Jedzenie "zdrowych" słodyczy

Producenci słodyczy dobrze wiedzą, jak bardzo maluchy je kochają, a rodzice nie lubią ich podawać. Starają się więc znaleźć złoty środek, by zadowolić obie strony - i oferują duży wybór rozmaitych cukierków, zawierających witaminy. W ten sposób dzieci otrzymują to, czego pragną, a rodzice - uspokajają swoje sumienie. Niestety większość takich cukierków bogata jest przede wszystkim w cukier. Bezpiecznie można sięgnąć jedynie po słodycze witaminowe dosładzane ksylitolem, który ma działanie przeciwpróchnicze. Zawsze należy jednak pamiętać o uważnym czytaniu składu produktu.

 

Częste picie napojów innych niż woda

Woda jest najlepszym płynem, jaki możemy podawać swojemu dziecku. Gaszenie pragnienia kupnymi sokami, napojami gazowanymi czy słodzoną herbatą będzie miało destrukcyjny wpływ na szkliwo. Bezpieczniej jest podawać dziecku soki przygotowane w domu czy też przestudzoną herbatę bez dodatku cukru. Ogranicza to kontakt tych produktów ze szkliwem.

 

Zbyt częste jedzenie owoców

Wydaje się, że owoce są zdrowe i podjadanie ich przez cały dzień - w ramach przekąsek - nie powinno być szkodliwe. Nie jest to jednak prawdą. Owoce zawierają wiele cukrów prostych, a niektóre mają w swoim składzie nawet kwasy rozmiękczające szkliwo. Dlatego nie są najlepszym wyborem dla osób dbających o zdrowie zębów. Najlepiej spożywać owoce w jednej porcji, a z myciem zębów po takim posiłku poczekać pół godziny.

Odpowiednia dieta pozwoli zachować zdrowe zęby oraz przyczyni się do ich prawidłowego rozwoju. Więcej podobnych artykułów znajdziesz tutaj.